Το πρόγραμμα της Σούπερ Λίγκας 1 2019-20: ΑΕΚ – ΞΑΝΘΗ στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος  

Όλη η σεζόν είναι εδώ! Σούπερ Λίγκα 1 για την αγωνιστική περίοδο 2019-20. Η κλήρωση πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τρίτης 2 Ιουλίου σε ξενοδοχείο της Βουλιαγμένης και από αυτή προέκυψε το πρόγραμμα των αναμετρήσεων… Ένα πρωτάθλημα με ιδιαιτερότητες με μόλις 14 ομάδες με πλέι οφ για τις ομάδες των θέσεων 1-6 για τον τίτλο και τις θέσεις της Ευρώπης και πλέι άουτ των ομάδων, που την κανονική περίοδο θα τερματίσουν στις θέσει 7-14.

Η κλήρωση φέτος ήταν απόλυτα ηλεκτρονική με συγκεκριμένους περιορισμούς για κοινές έδρες και αιτήματα της αστυνομίας.

Τα ντέρμπι είναι: 4η Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός, 8η Ολυμπιακός – ΑΕΚ, 10η αγωνιστική Παναθηναϊκός – ΑΕΚ, τη 12η Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ

Αναλυτικά η κλήρωση:

1η Αγωνιστική (24-26 Αυγούστου 2019)

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης

ΑΕΚ – Ξάνθη

Λαμία – Παναθηναϊκός

Άρης – ΟΦΗ

ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός

Πανιώνιος – ΝΠΣ Βόλος

Ατρόμητος – ΑΕΛ

2η αγωνιστική (31 Αυγούστου 2019, 1-2 Σεπτεμβρίου 2019)

ΑΕΛ – Ολυμπιακός

Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ

ΝΠΣ Βόλος – Άρης

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ

Παναιτωλικός – Ξάνθη

ΠΑΟΚ – Πανιώνιος

Λαμία – Ατρόμητος

3η αγωνιστική (14-16 Σεπτεμβρίου 2019)

ΑΕΚ – Λαμία

Ξάνθη – Αστέρας Τρίπολης

Άρης – Παναθηναϊκός

Ατρόμητος – ΠΑΟΚ

Ολυμπιακός – Βόλος ΝΠΣ

ΟΦΗ – Παναιτωλικός

Πανιώνιος – ΑΕΛ

4η αγωνιστική (21-23 Σεπτεμβρίου)

ΑΕΛ – Ξάνθη

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος

Βόλος ΝΠΣ – ΟΦΗ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

Παναιτωλικός – ΑΕΚ

ΠΑΟΚ – Άρης

Λαμία – Πανιώνιος

5η αγωνιστική (28-30 Σεπτεμβρίου)

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ

Ξάνθη – Βόλος ΝΠΣ

Άρης – ΑΕΛ

Ατρόμητος – Παναιτωλικός

Ολυμπιακός – Λαμία

ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης

Πανιώνιος – Παναθηναϊκός

6η αγωνιστική (5-7 Οκτωβρίου 2019)

ΑΕΛ – ΑΕΚ

Άρης – Ολυμπιακός

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ

Βόλος ΝΠΣ – Ατρόμητος

ΟΦΗ – Πανιώνιος

Παναθηναϊκός – Ξάνθη

Λαμία – Παναιτωλικός

7η αγωνιστική (19-21 Οκτωβρίου 2019)

ΑΕΚ – Βόλος ΝΠΣ

Ξάνθη – Άρης

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός – ΟΦΗ

Παναιτωλικός – ΑΕΛ

Πανιώνιος – Αστέρας Τρίπολης

ΠΑΟΚ – Λαμία

8η αγωνιστική (26-28 Οκτωβρίου)

Άρης – Παναιτωλικός

Αστέρας Τρίπολης – Λαμία

Ατρόμητος – Πανιώνιος

Βόλος ΝΠΣ – ΠΑΟΚ

Ολυμπιακός – ΑΕΚ

ΟΦΗ – Ξάνθη

Παναθηναϊκός – ΑΕΛ

9η αγωνιστική (2-4 Νοεμβρίου 2019)

ΑΕΚ – Ατρόμητος

ΑΕΛ – ΟΦΗ

Ξάνθη – Ολυμπιακός

Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης

Πανιώνιος – Άρης

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

Λαμία – Βόλος ΝΠΣ

10η αγωνιστική (9-11 Νοεμβρίου 2019)

ΑΕΛ – Λαμία

Ξάνθη – Πανιώνιος

Άρης – Αστέρας Τρίπολης

Βόλος ΝΠΣ – Παναιτωλικός

Ολυμπιακός – Ατρόμητος

ΟΦΗ – ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ

11η αγωνιστική (23-25 Νοεμβρίου 2019)

ΑΕΚ – Άρης

Αστέρας Τρίπολης – Βόλος ΝΠΣ

Ατρόμητος – ΟΦΗ

Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός

Πανιώνιος – Ολυμπιακός

ΠΑΟΚ – ΑΕΛ

Λαμία – Ξάνθη

12η αγωνιστική (30 Νοεμβρίου 2019, 1-2 Δεκεμβρίου 2019)

ΑΕΛ – Βόλος ΝΠΣ

Ξάνθη – Ατρόμητος

Άρης – Λαμία

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ

ΟΦΗ – ΑΕΚ

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης

Πανιώνιος – Παναιτωλικός

13η αγωνιστική (7-9 Δεκεμβρίου 2019)

ΑΕΚ – Πανιώνιος

Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΛ

Ατρόμητος – Άρης

Βόλος ΝΠΣ – Παναθηναϊκός

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός

ΠΑΟΚ – Ξάνθη

Λαμία – ΟΦΗ

14η αγωνιστική (14-15 Δεκεμβρίου 2019)

ΑΕΛ- Ατρόμητος

Ξάνθη – ΑΕΚ

Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός

Βόλος ΝΠΣ- Πανιώνιος

ΟΦΗ – Άρης

Παναθηναϊκός – Λαμία

Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ

15η αγωνιστική (18-19 Δεκεμβρίου 2019)

ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης

Ξάνθη – Παναιτωλικός

Άρης – Βόλος ΝΠΣ

Ατρόμητος – Λαμία

Ολυμπιακός – ΑΕΛ

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός

Πανιώνιος – ΠΑΟΚ

16η αγωνιστική (21-23 Δεκεμβρίου 2019)

ΑΕΛ – Πανιώνιος

Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη

Βόλος ΝΠΣ – Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός – Άρης

Παναιτωλικός – ΟΦΗ

ΠΑΟΚ – Ατρόμητος

Λαμία – ΑΕΚ

17η αγωνιστική

ΑΕΚ – Παναιτωλικός

Ξάνθη – ΑΕΛ

Άρης – ΠΑΟΚ

Ατρόμητος – Αστέρας Τρίπολης

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

ΟΦΗ – Βόλος ΝΠΣ

Πανιώνιος – Λαμία

18η αγωνιστική

ΑΕΛ – Άρης

Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ

Βόλος ΝΠΣ – Ξάνθη

Παναθηναϊκός – Πανιώνιος

Παναιτωλικός – Ατρόμητος

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ

Λαμία – Ολυμπιακός

19η αγωνιστική

ΑΕΚ – ΑΕΛ

Ξάνθη – Παναθηναϊκός

Ατρόμητος – Βόλος ΝΠΣ

Ολυμπιακός – Άρης

Παναιτωλικός – Λαμία

Πανιώνιος – ΟΦΗ

ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης

20η Aγωνιστική

ΑΕΛ – Παναιτωλικός

Άρης – Ξάνθη

Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος

Βόλος ΝΠΣ – ΑΕΚ

ΟΦΗ – Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός – Ατρόμητος

Λαμία – ΠΑΟΚ

21η Aγωνιστική

ΑΕΚ – Ολυμπιακός

ΑΕΛ – Παναθηναϊκός

Ξάνθη – ΟΦΗ

Παναιτωλικός – Άρης

Πανιώνιος – Ατρόμητος

ΠΑΟΚ – Βόλος ΝΠΣ

Λαμία – Αστέρας Τρίπολης

22η αγωνιστική

Άρης – Πανιώνιος

Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός

Ατρόμητος – ΑΕΚ

Βόλος ΝΠΣ – Λαμία

Ολυμπιακός – Ξάνθη

ΟΦΗ – ΑΕΚ

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ

23η αγωνιστική

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός

Αστέρας Τρίπολης – Άρης

Ατρόμητος – Ολυμπιακός

Παναιτωλικός – Βόλος ΝΠΣ

Πανιώνιος – Ξάνθη

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ

Λαμία – ΑΕΛ

24η αγωνιστική

ΑΕΛ – ΠΑΟΚ

Ξάνθη – Λαμία

Άρης – ΑΕΚ

Βόλος ΝΠΣ – Αστέρας Τρίπολης

Ολυμπιακός – Πανιώνιος

ΟΦΗ – Ατρόμητος

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός

25η αγωνιστική

ΑΕΚ – ΟΦΗ

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός

Ατρόμητος – Ξάνθη

Βόλος ΝΠΣ – ΑΕΛ

Παναιτωλικός – Πανιώνιος

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός

Λαμία – Άρης

26η αγωνιστική (1η Μαρτίου 2020)

ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης

Ξάνθη -ΠΑΟΚ

Άρης – Ατρόμητος

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός

ΟΦΗ – Λαμία

Παναθηναϊκός – Βόλος ΝΠΣ

Πανιώνιος – ΑΕΚ

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΝΤΕΡΜΠΙ:

3η αγωνιστική (14-16 Σεπ) & 16η αγωνιστική (21-23 Δεκ): Άρης – Παναθηναϊκός

4η αγωνιστική (21-23 Σεπ) & 17η αγωνιστική (4-6 Ιαν): Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός & ΠΑΟΚ – Άρης

5η αγωνιστική (28-30 Σεπ) & 18η αγωνιστική (11-13 Ιαν): ΑΕΚ – ΠΑΟΚ

6η αγωνιστική (5-6 Οκτ) & 19η αγωνιστική (18-19 Ιαν): Άρης – Ολυμπιακός

8η αγωνιστική (26-28 Οκτ) & 21η αγωνιστική (25-27 Ιαν): Ολυμπιακός – ΑΕΚ

9η αγωνιστική (2-4 Νοε) & 22η αγωνιστική (1-3 Φεβρ): ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

10η αγωνιστική (9-10 Νοε) & 23η αγωνστική (8-10 Φεβρ): Παναθηναϊκός – ΑΕΚ

11η αγωνιστική (23-25 Νοε) & 24η αγωνιστική (16-17 Φεβρ): ΑΕΚ – Άρης

12η αγωνιστική (30 Νοε – 2 Δεκ) & 25 αγωνιστική (22-24 Φεβρ): Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ XANTHI FC

Το απόγευμα της Τρίτης πραγματοποιήθηκε η κλήρωση της Super League 1, η οποία θα διοργανωθεί για πρώτη φορά φέτος με τη νέα της μορφή.

Το Πρωτάθλημα Super League 1 θα ξεκινήσει στις 24/08/2019 και η Κανονική Περίοδος θα ολοκληρωθεί στις 01/03/2020. Κατά την διάρκεια της κανονικής περιόδου θα διεξαχθούν 24 αγωνιστικές ημέρες (Σαββατοκύριακο) καθώς και 2 αγωνιστικές μεσοβδόμαδα στις 18-19/12/2019 και 22-23/1/2020. Τα play offs (Θέσεις 1-6) θα ξεκινήσουν στις 07/03/2020 και θα ολοκληρωθούν στις 17/05/2020 (9 αγωνιστικές ημέρες σε Σαββατοκύριακο και μία εμβόλιμη στις 13/5/2020), ενώ τα play out (Θέσεις 7-14) θα ξεκινήσουν στις 14/03/2020 και θα ολοκληρωθούν στις 10/05/2020 (7 αγωνιστικές ημέρες σε Σαββατοκύριακο). Η επίσημη μπάλα του Πρωταθλήματος Super League 2019-2020 είναι η Molten Vantaggio.

Ο Α.Ο. ΞΑΝΘΗ Π.Α.Ε. που θα συμμετάσχει για 31η διαδοχική χρονιά στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος την αγωνιστική σαιζόν 2019-2020, θα έχει την παρακάτω σειρά αγώνων:

1η Αγωνιστική / 14η Αγωνιστική

ΑΕΚ – Α.Ο. ΞΑΝΘΗ

2η Αγωνιστική / 15η Αγωνιστική

Παναιτωλικός – Α.Ο. ΞΑΝΘΗ

3η Αγωνιστική / 16η Αγωνιστική

Α.Ο. ΞΑΝΘΗ – Αστέρας Τρίπολης

4η Αγωνιστική / 17η Αγωνιστική

Λάρισα – Α.Ο. ΞΑΝΘΗ

5η Αγωνιστική / 18η Αγωνιστική

Α.Ο. ΞΑΝΘΗ – ΝΠΣ Βόλος

6η Αγωνιστική / 19η Αγωνιστική

Παναθηναϊκός – Α.Ο. ΞΑΝΘΗ

7η Αγωνιστική / 20ή Αγωνιστική

Α.Ο. ΞΑΝΘΗ – Άρης

8η Αγωνιστική / 21η Αγωνιστική

ΟΦΗ – Α.Ο. ΞΑΝΘΗ

9η Αγωνιστική / 22η Αγωνιστική

Α.Ο. ΞΑΝΘΗ – Ολυμπιακός

10η Αγωνιστική / 23η Αγωνιστική

Α.Ο. ΞΑΝΘΗ – Πανιώνιος

11η Αγωνιστική / 24η Αγωνιστική

Λαμία – Α.Ο. ΞΑΝΘΗ

12η Αγωνιστική / 25η Αγωνιστική

Α.Ο. ΞΑΝΘΗ – Ατρόμητος

13η Αγωνιστική / 26η Αγωνιστική

ΠΑΟΚ – Α.Ο. ΞΑΝΘΗ